Tasarım Teknolojisi

Tasarım Teknolojisi


Tasarım Teknolojisi

Vakum Şekillendirmeden önce kalıp tasarımı en önemli aşamadır 

Kalıp tasarımı birkaç başlığa ayrılabilir

  1. Görsel Ürün Tasarım:  Bu adımda yapılacak ürün için gereklilikler incelenerek kullanılacak materyal ve ürün şekli özellikleri belirlenir bu aşamada en önemli konu tasarımın üretim yöntemine göre üretilebilirliğinin incelenmesi ve tasarımın o yönde hazırlanmasıdır. Genellikle yapılan hatalardan biride farklı üretim yöntemine göre efektif olan bir ürün yanlış üretim yöntemiyle üretilmeye çalışılır. Bu durumda bütün üretim yöntemleri taranarak adet, boyut, kalıp maliyeti ve üretilebilirlik araştırılarak en doğru karar verilir.
  2. Tasarım Düzenlemesi: Vakum teknolojisine göre tasarım incelenerek ters açılar ve üretimde sorun teşkil edecek sivri köşeler, incelme oluşturacak derin çukurlar ve benzeri sorunlu tasarımlar incelenerek tasarımın genel çizgilerini değiştirmeden düzeltmeler yapılır.
  3. Kalıp Tasarımı: Ürün nihai halini aldıktan sonra çekme oranı, kesim çizgileri ve kesim payı verilerek kalıp modeli oluşturulur.
  4. Kalıp Tasarımında Düzeltmeler: Kalıp tasarımı sonuçlandıktan sonra kalıp üretiminde kullanılacak CNC işleme cihazları planlanarak onlara uygun düzeltmeler yapılır. CNC tezgahının giremeyeceği açılar en önemli sorundur bu tarz noktalar vakum şekillendirmede sorun oluşturmasa bile CNC işlemede sorun oluşturabileceği için düzeltilmelidir.